Comunicarea deciziilor pentru stabilirea impozitului asupra bunurilor mobile și imobile emise pentru contribuabilii persoane fizice și juridice

Având în vedere costurile ridicate și dificultățile întâmpinate în comunicarea prin poștă a deciziilor de impunere, precum și a altor acte administrativ fiscale, în scopul luării la cunoștință a acestora cu operativitate de către contribuabili, Direcţia de Impozite şi Taxe solicită tuturor contribuabililor care datorează bugetului local al Municipiului Giurgiu pentru anul fiscal 2014, impozit sau taxe asupra clădirilor, terenurilor, autovehiculelor, precum și taxe de afișaj în scop de reclamă și publicitate, să procedeze astfel:

– fie să se prezinte la sediul Direcției de Impozite și Taxe Locale Giurgiu (Șos. Alexandriei, nr.7, Bl. G2), în vederea remiterii deciziilor de impunere pentru stabilirea impozitului sau a taxelor pentru bunurile mobile sau imobile deținute. În acest sens a fost deja publicat un tabel centralizator cu toți contribuabilii cărora le-au fost emise decizii de impunere, acesta putând fi consultat la adresa: http://impozitelocale.primariagiurgiu.ro/files/58DEX.pdf

– fie să transmită instituției noastre prin e-mail (DITL@PRIMARIAGIURGIU.RO) o solicitare privind comunicarea prin e-mail/fax a deciziilor de impunere, cu indicarea în cuprinsul solicitării a adresei de e-mail sau a numărului de fax unde aceștia doresc să primească aceste documente. În baza acestor solicitări DITL Giurgiu urmând să transmită în cel mai scurt timp deciziile de impunere.

Conducerea Direcției de Impozite și Taxe Locale Giurgiu își exprimă pe această cale speranța că demersul inițiat vine în întâminarea simplificării procesului de declarare fiscală a bunurilor ce aparțin contribuabililor din Municipiului Giurgiu.

Ultima modificare: 23.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipalitatea Giurgiu, în grafic cu pregătirile pentru alegerile europarlamentare